foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

okladkaNa szlaku Warszawa- Afryka- Warszawa
Kartki z podróży motocyklem
Warszawa - 1932

         „Każdego z nas ciągnie myśl w świat szeroki.- Świat! Pomyśleć tylko. Nieznana przestrzeń przed nami. Kraje i ludzie, o których się słyszało w szkołach i czyta się codziennie w gazetach”.

   Tymi słowami, pełnymi pasji, autor kapitan Jan Masoński rozpoczyna swoją niezwykłą opowieść- relację z podróży motocyklem, która odbyła się w roku 1931. Myśl poznania świata, obcowania z przestrzenią pchnęła go do zorganizowania tej niecodziennej motocyklowej wyprawy. „Oblekać lotną myśl w kształty cielesne”, jak pisze Autor, mógł dzięki swojej maszynie marki Harley – Davidson VL 1200, która dziennie przemierzała po kilkaset kilometrów, niosąc przy tym ciężar kierowcy, jego żony, ich znajomej p. W. Kluczyńskiej, psa Sójki oraz około 100kg bagażu. W podróży towarzyszył także ppłk Stanisław Siczek, jadący „solo” również na motocyklu tej samej marki.

mapa   Ta niewiarygodna podróż wiodła przez Niemcy, Czechosłowację, Austrię, Szwajcarię, Włochy, Sycylię, kolonie francuskie płn. Afryki, Hiszpanię, Francję i ponownie Niemcy.W czasie od 27 czerwca do 19 sierpnia Harley z przyczepką z dużym obciążeniem, po różnych drogach i w różnych warunkach, przejechał ponad 11.000 km bez najmniejszych problemów. Kontroli wymagał tylko łańcuch i- rzecz jasna- olej. Podczas całej podróży nie odkręcono nawet jednej świecy zapłonowej w celu przeczyszczenia. Maszyna spisywała się świetnie, bez problemu wytrzymywała wzniosłości w Alpach, kręte drogi Apeninów, wyboje bocznych odcinków, żar afrykańskiego słońca i kurz pustyni. To właśnie z siodła tego „żelaznego rumaka”, jak nazywa go Autor, zza rozłożystej kierownicy, a nie zza okna samochodu czy wagonu kolejowego, istnieje możliwość bliższego poznania kraju, przez który się przejeżdża. To dzięki motocyklowi, nawet z niego nie zsiadając, można wypatrzyć złe i dobre strony życia mieszkańców odległych stron świata. W tle podróży rysuje się między innymi sytuacja polityczna faszystowskich Włoch czy obraz rewolucji w Hiszpanii. W książce występuje wiele opisów miast oraz atrakcje, jakie można w nich zaznać. Często występują żartobliwe odniesienia do rzeczywistości polskiej.

naszlakufoto3   naszlakufoto2

   Podsumowując, książka napisana została z wielką pasją do poznawania świata - przemierzania przestrzeni jeszcze nieodkrytej, no i wreszcie do motocykla, który jest wiernym i niezawodnym kompanem w trudach podróży. To również swego rodzaju poradnik dla motocyklistów wybierających się w daleką wyprawę. Pod koniec Autor daje wskazówki np. jakiego używać oleju, świec, opon oraz jak należy się odżywiać, by łatwiej znieść trasę.

   Książka ta spełnia jeszcze jedna funkcję, a mianowicie daje świadectwo niezwykłej osobowości człowieka – żołnierza Wojska Polskiego zakochanego w przemierzaniu świata oraz w motocyklu.  Kpt. Jan Masoński został zamordowany przez NKWD w 1940 roku, jego nazwisko znalazło się na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej.

Książka została odnaleziona we lwowskiej bibliotece w 2010 roku.